LAT | ENG | RUS


Kontakti

Aparte Lux
VIESU NAMS & RESTORĀNS

Jaunā iela 9a.
Jūrmala, LV-2015, Latvija
tālr.: +371 29 272 218
e-pasts: v.tracuka@gmail.com

www.apartelux.lv

Jūrmala liek sevi iemīlēt uzreiz un uz visu mūžu. To saka ikviens, kas reiz te ir bijis. Mēs pieņemam to tādu, kāda tā ir, un baudām Jūrmalas kūrorta statusu, dziedniecisko priežu gaisu, spirgtos rītus un zeltainos saulrietus. Īpašs baudījums ir pludmale, skats uz horizontu, vakaros mirgojošās bākugunis un kaiju kliedzieni.
Taču stāstam ir arī otra puse – pati Jūrmalas pilsēta un tās vēsture.

Rīgas Jūrmala pazīstama kā kūrorts kopš XIX gadsimta. Tās piejūras daļa Rīgas jūras līča krastā attīstījusies kā pilsētnieku vasaras atpūtas vieta ar blīvu vasarnīcu tipa ēku būvi. Tālāk uz rietumiem purvājos atrodas Ķemeru bioloģiskais un dūņu dziedniecības kūrorts ar tam atbilstošo dabas liegumu. Pirmās ziņas par vasarnieku ierašanos Jūrmalā attiecināmas uz XIX gs sākumu, kad pēc krievu  franču, jeb Napoleona kara, Dubultos vasarās sabrauca atpūsties krievu armijas virsnieki.

Minēto teritoriju apgūšana un dabas vides izmantošana nav nejauša. XVIII gs. beigās un it īpaši XIX gs sākumā atklāja lielāko daļu pazīstamo vakareiropas kūrortu. Latvijā pazīstami bija bieži apmeklētie Vācijas kūrorti  Marienbāde, Bādenbādene, Doberāna, Karlsbāde.

Iedzīvotāji sākotnēji Rīgas jūrmalā apmetās pie vietējiem zvejniekiem un zemniekiem, kuri dzīvojamās ēkas sāka pielāgot vasarnieku vajadzībām. Ierīkoja verandas, cēla vasaras virtuves piebūves, ar mezonīniem paplašināja jumta stāvus. XIX gadsimta vidū sākās neapbūvēto teritoriju apgūšana, jaunajos gruntsgabalos ceļot vasarnīcas sezonas atpūtai. Tā veidojās Edinburga (Dzintari), Jaundubulti, un Bulduri. Būtiski bija nodrošināt ērtu satiksmi ar 20 km attālo Rīgu. 1844. gadā atklāja kuģīšu satiksmi pa Lielupi, bet 1877. gadā lielu viesu pieplūdumu nodrošināja vilciena satiksmes ierīkošana.

Rīgas Jūrmalas XIX gs. un XX gs. pirmās puses būvniecības spilgtākā iezīme ir koka ēku ievērojamais pārsvars. Koks kā viegli pieejams izejmateriāls ir estētiski pievilcīgs un piemērots sezonas rakstura mītnēm, jo pielāgojas mainīgā klimata kaprīzēm. Lielākā daļa ēku tapusi pēc būvmeistaru zīmētiem projektiem. Taču izmantoja arī tipveida piedāvājumus no paraug albumiem un arhitektūras grāmatām. Akadēmiski izglītotus arhitektus projektēšanai varēja atļauties tikai turīgās aprindas. Tāpēc tādu projektu skaits ir salīdzinoši neliels. Galvenokārt tie ir baltvāciešu un latviešu arhitekti, bet sastopami arī krievu, somu un citi speciālisti.

Jūrmalas ēkas stilistiski atspoguļo vispārzināmās attīstības tendences ar nelielām savdabībām. Jau kopš XIX gs. pirmās puses noturīga ir klasiskās arhitektūras popularitāte. XX gs. sākuma jūgendstila ietekmē būtiski mainās arī klasicisma principi.

Jūrmalā ir apstiprināti 11 pilsētbūvniecības, 428 arhitektūras un 30 mākslas pieminekļi. Arhitektūras pieminekļu sarakstā iekļautas visu raksturīgāko būvtipu ēkas. Jūrmalā ir saglabājies vairāk nekā 4000 vēsturiskai arhitektūrai atbilstošu ēku. To aizsardzību nodrošina pilsētbūvniecības tām atbilstošie noteikumi.

Parakstīties uz jaunumiem



Parakstīties
Partneri













VIESU NAMS APARTE LUX©2010